Odabir madraca: pjena ili opruge?
Kupiti madrac s jezgrom od pjene ili opruga prvo je pitanje koje se nametne svima kad dođe vrijeme za kupovanje novog madraca. Za ugodno i ispravno spavanje potrebno je zadovoljiti nekoliko kriterija: sposobnost madraca da smanji pritisak na površinski optok krvi, ispravno podupiranje kralježnice i njezino dovođenje u rasterećen položaj, ugodnu klimu za spavanje, odnosno regulacija temperature i vlage. Potrebno je znati da postoji više vrsta opružnih jezgri i više vrsta pjenastih materijala.
Bonell ili džepičasta jezgra?
Bonell jezgrama nazivamo one jezgre kod kojih su sve opruge međusobno povezane žicom. To su oni madraci na kojima smo više-manje svi odrasli. Promjer opruga je uglavnom 80-92mm, izrađuju se u visinama 80-160mm i u jednom kvadratnom metru ih je 100-160. Takve jezgre imaju vrlo lošu elastičnost, te iako danas postoje i u višezonskim izvedbama, one zbog međusobne povezanosti žicom nemaju sposobnost ergonomskog prilagođavanja tijelu. Povezanost opruga posebno dolazi do izražaja kod jednostrukih madraca za dvije osobe gdje se kretanje jedne osobe intenzivno prenosi na drugu osobu.
Džepičaste jezgre se sastoje od niza manjih opruga promjera 29-65mm, obučenih u košuljice-džepiče od netkanog tekstila. Mogu biti visine 40-160mm i u jednom kvadratnom metru ih je cca 250-560. Džepičaste opruge se međusobno ne spajaju žicom, već se tekstil džepiča lijepi jedan za drugi i tako nastaje džepičasta jezgra. Džepiči mogu biti i ručno šivani što poskupljuje proizvod. Takve jezgre su znatno prilagodljivije, jer svaka opruga na pritisak reagira neovisno. Bitno je napomenuti da broj opruga kod ovih madraca utiče na njihovu prilagodljivost, ali i cijenu.
Koja pjena?
Kao što postoji više vrsta opruga, tako postoji i više vrsta pjena. a dijele se na ekspandirane poliuretanske pjene (poliuretan –hladno lijevane pjene, viskozno elastične – memori) i vulkanizirane pjene (lateks, prirodni latex, talalay latex).
Smanjivanje pritiska
Madraci s oprugama pritisak koncentrišu u centar svake opruge gdje se nalazi tačka rasterećenja na madracu. To nas dovodi do jednostavnog zaključka da madraci s više opruga imaju bolju elastičnost i to je nešto što prednost daje džepičastim oprugama ispred bonella.
Kod madraca s jezgrom od pjene tačke rasterečenja su zbog osnovnog svojstva elastičnosti pjenastih materijala u svakoj dodirnoj tački i to je prednost pjenastih materijala ispred opruga. To je ujedno i razlog zašto se ni kod tzv. opružnih madraca ne spava na samoj opruzi, već se na opružnu jezgru polažu slojevi pjena.
Pokušati ćemo svesti prednosti i mane u nekoliko najvažniji osobina madraca:
- elastčnost – na strani madraca s jezgrom od pjene
- ergonomija – na strani madraca s jezgrom od pjene uz napomenu da postoje džepičaste jezgre s velikim brojoem opruga koje se mogu mjeriti s pjenastim madracima
- prozračnost – ovisi samo o vrsti pjene – jednaka je
- izbor podnice – na strani opruga
- navlake – gotovo uvijek su bolje na madracima s jezgrom od pjene
- vijek trajanja – ovisi samo o vrsti pjene – jednak je
- manipuliranje madracima – na strani pjene
- higijenska svojstva – otpornost na stvranje kondenzata je na strani opruga, dok su antialergijska svojstva gotovo uvijek na strani pjena.
- kvaliteta materijala – madraci s oprugama su uglavnom rađeni s običnom PU pjenom
Kvaliteta pojedinog madraca ovisi o materijalima upotrebljenim u njihovoj izradi i ergonomskim svojstvima. Cilj ovog teksta je upoznati kupce s načinom na koji funkcioniraju različiti materijali i time im olakšati izbor pri odabiru novog madraca.